Historia Klubu

LZS "Rodło" Górniki

W 1910 roku nauczyciel Klüger wybudował w Górnikach pierwsze boisko sportowe o wymiarach 80x80 m. W latach 20-tych pod kierownictwem lektora powstała szkolna grupa palanta dla chłopców oraz trommelballa (rodzaj badmintona) dla dziewcząt. W 1934 roku grupa chłopców sięgnęła po tytuł mistrza Górnego Śląska w swej kategorii. 3.III.1920roku założono gniazdo "Sokół", którego prezesem został dowódca górnickich powstańców Śląskich - Jan Janas. "Sokół" oprócz działalności sportowej skupiał miejscowych powstańców, których szkoła w zakresie militarnym. Po zakończeniu powstań Śląskich gniazdo przestało istnieć. W okresie międzywojennym i II wojny Światowej, w Górnikach istniało Towarzystwo Sportowe - "Sportrerein", ponadto działał klub piłkarski "Sportklub 1926".

Wraz z końcem wojny przestał istnieć klub piłkarski "S.C. 1926", a na jego miejsce powołano klub, który otrzymał ideową nazwę " Rodło", to ów symbol dawnego Związku Polaków w Niemczech. Trudno ustalić dokładną datę powstania klubu, lecz wydaje się, że to było w 1946 roku. Drużyna piłkarska była zdecydowanie najistotniejszym elementem "Rodła" i brała udział w rozgrywkach prowadzonych przez Śląski Związek Piłki Nożnej - Podokręg Opolski z siedzibą w Zabrzu, a później przez Polski Związek Piłki Nożnej Okręg Katowicki. Piłkarze występowali w klasie "C", by w 1950 roku awansowała do klasy "B".

Mecze rozgrywano w istniejącym do dnia dzisiejszego boisku a wybudowanym w latach 30-tych. W klubie oprócz piłki nożnej działały sekcje: siatkówki, boksu, ping-ponga, gimnastyki oraz lekkoatletyki. Do końca 1948 roku klub funkcjonował jako Górniczy Związek, Klub Sportowy "Rodło", a następnie jako Ludowy Klub Sportowy "Rodło" Górniki.

Udokumentowane, a wybrane w listopadzie 1947 roku władze klubu działały w składzie:

• Przewodniczący - Konstanty Bibiella

• Z-ca Przewodniczącego - Józef Ullmann

• Sekretarz - Krystyna Papiorkówna

• Z-ca Sekretarza - Joachim Willert

• Skarbnik - Augustyn Białas

• Z-ca Skarbnika - Alfons Heidenreich

• Gospodarz - Brunon Dziąćko

• Kierownik Sportu - Eryk Białas

• Kierownik Sportu Kobiet - Gertruda Zawisło

Oraz jako członkowie zarządu:

• · Wójt Gminy - Augustyn Poloczek

• · Powiatowa Rada Narodowa - Antoni Duda

• · Sołtys - Ignacy Papiorek

• · Kapitan drużyny - Bernard Słodczyk

• · Kapitan drużyny - Willibard Sapia

W następnych latach długoletnim prezesem był Ruthard Słodczyk, to on doprowadził do reaktywowania działalności Rodła w 1960roku, po trzech latach faktycznie nieistnienia drużyny. Prezesem klubu do końca lat 80-tych był Ruthard Słodczyk, a następnie jego brat Bernard Słodczyk. Od 1957 roku drużyna "Rodła" występuje w rozgrywkach prowadzących przez Podokręg Bytomia. Po kilku latach gry w niższych klasach rozgrywkowych, drużyna w sezonie 1969/70 uzyskuje awans do klasy "A", lecz tylko na jeden sezon. Ponowny awans do klasy "A" następuje w sezonie 1979/80 lecz tylko na trzy sezony. Piłkarze byli bardzo ambitni, dlatego w sezonie 1990/91 ponownie awansowali do klasy "A". Kolejno do tej klasy rozgrywkowej awansowaliśmy w sezonach: 2005/2006,2013/14. Najdłuższy pobyt w klasie „A” trwał 6 sezonów.
W 2013 roku powstał nowy zarząd, który przyjął nazwę „PTS RODŁO GÓRNIKI”, który swoją funkcję pełni do dziś.

Jakże znaną osobistością w Górnikach jest Henryk Hajda, który nierozerwalnie od 1957 roku związany jest z drużyną "Rodła". Jako czternastolatek rozpoczął grę w drużynie jako junior, a do 1986 roku grał nie przerwanie w seniorach. W latach następnych pełnił funkcje trenera, a kiedy była potrzeba zawsze zastępował prezesa i był faktycznie administratorem klubu - „Człowiek orkiestra”. Henryk Hajda był również doskonale znany w bytomskim środowisku piłkarskim, które po Jego odejściu poniosło niepowetowaną stratę. Henryk Hajda przeżył 67 lat z czego aż ponad 40 w ścisłym związku ze swoim ukochanym klubem. W 2012 r. została założona sekcja trampkarzy, która w sezonie 2016/17 wystąpiła jako drużyna juniorów zajmując najwyższe jak dotąd 9 miejsce w rozgrywkach Bytomskiej Ligi Juniorów Starszych.

Wychowankami klubu byli:

• Józef Wandzik

• Martin Max

Prezesi klubu:

• 1960 - 1982 - Ruthard Słodczyk

• 1986 - 1990 - Helmut Kocek

• 1995 - 2012 Piotr Zboroń

• 2013 - - Jacek Grzesiek

Aktualny zarząd:

• prezes – Jacek Grzesiek

• vice prezes – Marcin Kaspruś

• Skarbnik – Jolanta Sierko